Papoušek senegalský (Poicephalus senegalus)
Papoušek senegalský dorůstá délky asi 23 cm.Ve volné přírodě se dožívá 25–30 let, zatímco v zajetí až 50 let. Ručně dokrmený papoušek senegalský bývá vynikajícím domácím společníkem. Stejně jako většina zástupců rodu Poicephalus má i tento papoušek zvídavou, veselou a přítulnou povahu. Zvládne pár slov nebo jednoduchých fráziček a navíc se naučí napodobovat řadu zvuků z okolí, např. zvonění telefonu, cinkání mikrovlnné trouby, houkání alarmu atd. Ke svému majiteli papoušek senegalský přilne a dovolí mu nejrůznější důvěrnosti. Často však ale žárlí na ostatní členy rodiny a chová se vůči nim agresivně; fixace na jediného člověka je jednou z charakteristických vlastností senegalců.
Tento africký, třiadvacet centimetrů velký papoušek má tři zeměpisné formy, lišící se od sebe barvou hrudního „véčka“.
- papoušek senegalský západní (Poicephalus senegalus senegalus). Tato forma má břicho čistě žluté a je nejmenší. Rozšíření: Senegal, Guinea až jižní Mali.
- papoušek senegalský východní (Poicephalus senegalus mesotypus). Tato forma je největší, břicho má oranžové. Samičky mají přes břicho široký zelený pás až k ocasu. Rozšíření: Nigérie, Kamerun, Čad.
- papoušek senegalský červenobřichý (Poicephalus senegalus versteri). Tato forma má břicho červené a velikost je střední. Výskyt: Ghana, Togo, západní Nigérie.